گچ بيليارد

گچ،گچ سمنان،گچ گیپتون،گچ سیوا،گچ ساتن/گچ،گچ سمنان،گچ گیپتون،گچ سیوا،گچ ساتن/

گچ بيليارد

گچ، برای نوک چوب (Cue) و در بهترین حالت، قبل از هر ضربه، مورد استفاده قرار میگیرد تا ضریب اصطکاک آن را با بدنه توپ افزایش دهد، به این ترتیب هنگامی که توپ اصلی در ضربه های پهلو –خارج از مرکز توپ- توسط کیو مورد اصابت قرار میگیرد، ضربه را گرفته و حرکت کند. لغزیدن کیو بر روی توپ و بی اثر ماندن ضربه، اصطلاحا miscue نامیده میشود. گچ مخصوص نوک کیو، در واقع گچ واقعی (کربونات کلسیم) نیست، بلکه از چند ماده اختصاصی با پایه سیلیکات ساخته شده است.
گچ به پودر نرم و سفیدی از جنس تالک هم اطلاق میشود که برای کاستن از اصکاک میان کیو و دست بازیکن (دستی که زیر کیو قرار میگیرد) و اجرای ضربه ای نرمتر، مورد استفاده قرار میگیرد.بعضی از مارکهای گچ دست از پودر تالک فشرده ساخته میشوند. گچ کیو برای دست به هیچ وجه مناسب نیست زیرا دارای مواد ساینده بوده، پوست را رنگی کرده و اصولا استفاده از آن بسیار مشکل است.

بسیاری از بازیکنان به خاطر پخش شدن پودر و غیر قابل کنترل بودن ذرات آن، یک دستکش مخصوص پول را به انواع گچ دست ترجیح میدهند. به خصوص که ذرات پودر بر روی میز نز ریخته و گاهی گلوله های کوچکی تشکیل میدهند که میتوانند به کلی مسیر توپ را غییر داده و از طرفی تمیز کردن مداوم میز را هم ضروری میکنند.
گچ مخصوص کیو (که شکل امروزی آن در سال ۱۸۹۷ و توسط یک بیلیاردباز حرفه ای به نام ویلیام اسپینکس (William Spinks) و شیمیدانی به نام ویلیام هاسکینز (William Hoskins) اختراع شد)، از مخلوط سیلیکای خرد شده و ماده ساینده ای مانند سنگ سنباده (corundum) یا اکسید آلومینیوم ساخته میشود که پودر این دو ماده توسط هوای پر فشار شکل میگیرد و به تراکم مورد نظر میرسد.
پودر مذکور با رنگ مخلوط شده (معمولا سبز یا سبز-آبی) و چسب مخصوص به آن اضافه میشود. سپس یک دستگاه پرس با فشار ۱۵ تن بر اینچ مکعب، این “گچ” را به شکل قالبی بزرگ و فشرده در آورده که پس از خشک شدن به مکعبهای کوچک تقسیم شده، روی آن گودی کوچکی برای نوک کیو ایجاد میشود و در جلدی کاغذی قرار میگیرد. هر گچ تولید شده توسط کارخانجات مختلف، دارای کیفیت خاص خود است که میتواند تاثیر بسیاری بر بازی داشته باشد. نمناک بودن هوا نیز میتواند کیفیت گچ را تنزل دهد. در کل، گچی که از مواد سخت تر و خشک تر ساخته شده باشد، از نظر اکثر بازیکنان مطلوب تر است.

همچنین بخوانید:

نکات ایمنی کار با گچ

علل ترک خوردن گچ کاری

 ما را دنبال نمایید:

فیس بوک

یوتوب

اینستاگرام

 گچ،گچ سمنان،گچ گیپتون،گچ سیوا،گچ ساتن/ گچ،گچ سمنان،گچ گیپتون،گچ سیوا،گچ ساتن/ گچ،گچ سمنان،گچ گیپتون،گچ سیوا،گچ ساتن/