صافی

صافی و اجزای آن

ش استیل

جهت مشاوره ، سفارش طراحی انواع صافی  با شماره 09137267298 تماس بگیرید.

صافی ( strainer ) خط لوله وسیله ای است که به صورت مکانیکی جامدات را از یک مایع در حال جریان جدا می کند . این مهم با استفاده از یک صفحه فلزی مش بندی ( مشبک ) و یا به صورت یک المان مشبک مخروطی سیمی صورت می گیرد . رایج ترین بازه قطر سوراخ های شبکه صافی از 1 میکرون تا 40 میکرون می باشد . ( شکل زیر )

صافی ها در خطوط لوله به منظور حفاظت از تجهیزات مکانیکی پایین دستی مانند کندانسور – مبدل حرارتی – پمپ- کمپرسور -کنتور – نازل اسپری کننده – توربین و  تله بخار از تاثیر مخرب ذرات – رسوب و زنگ آهن و دیگر ذرات ریز خارجی به کار گرفته می شود

انواع صافی :

مشخصا صافی ها به دو دسته صافی Y شکل و صافی جعبه دار تقسیم بندی می شوند . در حالی که تنها یک نوع صافی Y  شکل وجود دارد صافی جعبه دار در چندین نوع مختلف تولید می شود . (شکلهای زیر)

صافی Y شکل و صافی جعبه دار :

لوله کشی عمودی که معمولا در ورودی پمپ مشاهد می شود ملزوم به استفاده از یک صافی Y شکل یا یک صافی جعبه دار Tee شکل است . اکثر صافی های جعبه دار به منظور لوله کشی افقی و یا کمی شیب دار به کار می رود و باید توجه ویژه ای به جهت اتاقک جمع آوری ذرات شود  و قسمت تخلیه حتما در زیر صافی به آن وصل شود . صافی باید در پایین ترین قسمت ممکن قرار گیرد ( شکل زیر )

برای جریان سیال مایع یک صافی Y   شکل در لوله کشی عمودی باید به طوری قرار گیرد که به منظور به دام انداختن رسوب ها قسمت جمع آوری صافی رو به جهت پایین قرار گیرد . پشنهاد می شود که در سیستم بخار برای جلو گیری از جمع شدن چگالیده در قسمت جمع آوری صافی صافی به صورت افقی قرار گیرد . صافی های Tee شکل جدا کنندهای مکش و چندین نوع از صافی ها ی جعبه دار می توانند در یک زاویه مستقیم هم جهت جریان به کار روند. صافی های Y   شکل و اکثر انواع صافی های جعبه دار می توانند خود پاک کن هم باشند با اضافه کردن یک شیر بلودان و برخی تغییرات که در قسمت مش یک صافی جعبه ای انجام میشود و باز و بسته کردن شیر بلودان بدون اینکه جریان سیال قطع و قسمتهای لوله کشی از هم جدا شوند می توان صافی را تمیز کرد .  صافی جعبه دار به طور معمول برروی خطوط افقی لوله به طور ی که پوشش روی آن به طرف بالا باشد .

تمیز کردن صافی معمولا کار ساده ای است و لازم نیست که صافی کاملا از قسمت فلنجی و یا دنده ای باز شود و از روی خطوط خارج گردد فقط با باز کردن فلنج روی مش ( سبد ) صافی و خازج کردن آن به روش نسبتا ساده ای صافی تمیز و یا تعویض می شود . برخی از تولید کننده ها برای راحتی کار راهی برای جایگزینی استفاده از پیچ و مهره و باز و بسته کردن صافی پیدا کرده اند به این صورت که از درپوش مفصلی و یک دیواره قابل باز و بسته شدن که تمیز کاری را راحتر می کند استفاده می شود .

یک تصور غلط و همگانی میان مهندسان و پیمان کاران وجود دارد که صافی Y شکل و صافی جعبه دار برای سیستم کاری بخار مناسب نمی باشد . در نمونه های زیادی از صافی Y شکل و جعبه دار در سیستم بخار استفاده شده است و به تولید کنندگان به ساخت صافی ویژه ای برای سیستم بخار توصیه نموده اند . به همین منظور در صافی ها به ساخت قسمت ساکنی در پایین ترین نقطه صافی که ذرات رسوبی در آن ته نشین می شود اقدام کردن که با باز شدن یک شیر بلودان ذرات رسوبی از صافی به بیرون دمیده می شوند .

در حالی که برخی از کاربرد های صافی برای فشارهای بالا می باشد و این امر نیازمند ضخامت بالای برای قسمت جعبه صافی جعبه دار و به طبع هزینه بالای آن می باشد در نتیجه صافی های جعبه دار را برای فشار های تا 1500 psi می سازند و در فشارهای بالاتر  از این مقدار از صافی جعبه دار استفاده نمی شود در صورتی که صافی Y شکل به راحتی تا فشار 6000 psi  تحمل و مورد استفاده قرار می گیرد .

علاوه بر صافی Y شکل و صافی جعبه دار انواع دیگری تولید می شود مانند دوبلکس / دوتایی  –  موقتی / هندسی – واشینگ / بک فلاش – خود تمیز شونده .

صافی دوبلکس و دوقلو : 

به این صورت است که اگر اولی برای تمیز کاری و سرویس از مدار خارج شود با چرخاندن شیر جریان به صافی دوم منطقل می شود و سیستم به کار خود ادامه می دهد .

صافی موقتی و هندسی :

این نوع از صافی میان دو فلنج در خطوط جریان قرار می گیرد و در اشکال مختلف هندسی برای کارایی های مختلف ساخته می شود .

صافی واشینگ و بک فلاش :

این نوع از صافی به صورتی کار می کنند که در قسمت میان جعبه صافی جعبه دار به وسیله یک شیر سیال که معمولا آب است با سرعت زیاد به داخل صافی تزریق می شود و هم زمان شیر بلودان زیر صافی نیز باز می شود سرعت زیاد سیال به خارج شدن بهتر و سریع تر ذرات رسوب گذار از صافی کمک می کند و باعث بالا رفتن عملکرد صافی می شود .

صافی خود تمیز شونده :

صافی خود تمیز شونده یک پکیج کامل است که سیکل تمیز کاری را با استفاده از سیال در جریان و قطعات صافی ذرات رسوب گذار را از سیستم بدون اینکه کوچکترین دخالت دستی در آن صورت گیرد خارج می کند .

افت فشار صافی ها :

دلیل اینکه صافی ها در ابعاد، اندازه ها و اشکال مختلف ساخته می شوند افت فشار است که بیشتر تولید کننده ها و سازنده ها با انجام آزمایشات مختلف آن را بدست آورده و اعلام می کنند . در سایزهای بالای 4 اینچ صافی جعبه دار معمولا افت فشار کمتر از صافی Y   شکل ایجاد می کند .

بیشترین مقدار افت فشار در صافی برای طراحی یک پمپ با سرعت معقول  2 psi   می باشد . هنگامی که سبد صافی مسدود می شود افت فشار افزایش خواهد یافت . این افزایش با تغییر الگوی سوراخ های سبد و نوع و مدل  صافی که استفاده می کنیم تغییر می کند . این در حالی است که تولید کنندگان مختلف با آزمایش درصدهای مختلفی از گرفتگی صافی افت فشار را محاسبه می کنند ولی تا در خط اصلی قرار نگیرند مقدار افت فشار واقعی آن مشخص نمی شود . به همین دلیل است که صافی ها در انواع مختلف شکلی و چیدمان سوراخی مختلفی ساخته می شوند .حداکثر فشار ی که سبد صافی می تواند تحمل کند به مواد ساخته شده از آن – ضخامت – اندازه – هندسه سبد صافی و فضای بین سوراخ ها بستگی دارد .

مواد مورد استفاده در صافی ها :

یک صافی تشکیل می شود از اجزای : 1. بدنه 2. فلنج ها 3. صفحه مش بندی ( سبد ) 4. واشر ( گسکیت ) 5. قلاب بستن بدنه  که از متریال های مختلف جهت کارایهای مختلف ساخته می شود .

محفظه و بدنه :

جدول جنس محفظه فیلتر

همچنین بخوانید:

توریهای بافته فلزی انواع و مصارف

مش (توری) استیل

مش فایبرگلاس

جهت مشاوره ، سفارش طراحی انواع صافی  با شماره 09137267298 تماس بگیرید.

مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل

مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل مش استیل